Powstała z grobu na Twe władne słowo
Polska – wolności narodów chorąży.
Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
Znowu swobodnie Orzeł Biały krąży.
Nasza ojczyzna istniała przedtem przez osiem wieków, od drugiej połowy wieku X. I upadła. Upadła pod ciosami trzech potężnych państw - Rosji, Austrii i Prus. Te 123 lata to historia zaciętej walki, konspiracji i nieprzerwanych powstań. To nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami. To czas nieustającej wiary, nadziei, determinacji i woli zwycięstwa. Nikt nie kwestionował wtedy tego, że przywiązanie do Ojczyzny i patriotyzm to najwyższe wartości.
Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni... Ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe jak wtedy – 11 listopada 1918 roku
- tymi słowami, podczas uroczystości szkolnej z okazji SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, dyrektor szkoły - Pani Małgorzata Wróblewska - przemówiła do społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości, wśród których byli: Wiceburmistrz Kwidzyna - pan Piotr Halagiera, Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, Dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Żołnierzy Armii Krajowej - pan Piotr Widz, Radny Rady Miejskiej - pan Jacek Strociak, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Kwidzyn - pani Stefania Pawłowska i pan Jan Paśko oraz żołnierz wyklęty- pan Roman Bronowicki, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Armii Krajowej oraz rodziny żołnierzy Armii Krajowej, instruktor Kwidzyńskiego Centrum Kultury - pan Marcin Sawicki, przewodniczący Rady Rodziców - pan Piotr Soliwoda oraz członkowie prezydium - pani Katarzyna Stefaniak - Kozłowska, pani Malwina Leśniak i pani Katarzyna Liszewska.
W tym dniu nasza szkoła również włączyła się w akcję Rekord dla Niepodległej i cała społeczność zgromadzona na uroczystości odśpiewała czterozwrotkowy hymn narodowy. Do niezwykłych wzruszeń, wszystkich zgromadzonych, doprowadziła młodzież, która przedstawiła montaż słowno- muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Bożeny Lemańskiej, pani Aliny Tyszkowskiej i pani Aleksandry Brejnakowskiej. Dopełnieniem montażu był występ Sekcji Orkiestry Dętej ze Szkoły Muzycznej w Kwidzynie, której kierownikiem jest pan Eugeniusz Kiziński. Uroczysty apel był również okazją do podsumowania Konkursu Poetycko-Plastycznego pod hasłem „Dla Niepodległej”. Laureaci części poetyckiej to: Katarzyna Lemańska, Amelia Lipiec, Amelia Mazur, Samuel Sołtys, Jakub Szulc, Michał Borysowski i Paweł Zatorski, a części plastycznej to: Oliwia Szostak, Nadia Olińska i Zuzana Kuźma.
Należy nadmienić, że świętując setną rocznicę odzyskania niepodległości, dziękujemy tym, którzy walczyli za wolność dla naszej Ojczyzny, tym, którzy bronili niepodległości i uczniowie naszej szkoły upamiętnili tychże bohaterów i ważne dla narodu polskiego wydarzenia historyczne w poezji i malarstwie, co zostało uwiecznione w almanachu i podarowane zaproszonym gościom, szczególnie Żołnierzom Armii Krajowej, na pamiątkę.
W ramach edukacji patriotycznej uczniowie klas I brali udział w Marszu Niepodległości z własnoręcznie wykonanymi flagami.
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego
ul. Mickiewicza 56B,
82-500 Kwidzyn
Telefon: +48 55 279 42 75
Faks: +48 55 279 43 75
e-mail:
Sekretariat jest czynny:
codziennie 7:30 - 15:30
Dyrektor Szkoły:
poniedziałek - piątek
Pedagog i Psycholog szkolny:
>> godziny pracy <<
Pielęgniarka:
>> godziny pracy <<